Pan Informatyk

Ustawienia prywatności czyli sztuka dla sztuki?

28 sierpnia 2014. Kategoria: wszystkie. Brak komentarzy.

Wychowawcy nierzadko planując wyjścia tematyczne do muzeum, czy tzw. lekcje w terenie stają przed sporym wyzwaniem – co będzie odpowiednie dla moich wychowanków? Wybrać sprawdzone miejsca i tematy, pokazywać dzieła wielkich i znanych klasyków, czy może iść o krok dalej? Właśnie o krok dalej posuwa się Natalia Sielewicz, kurator i producent wystawy „Ustawienia prywatności – sztuka po Internecie”.

Jak w czasach technologicznego przyspieszenia i naszego codziennego kontaktu z nowymi mediami kształtuje się doświadczenie tożsamości i społecznej interakcji?

ustawienia prywatności

(Loretta Fahrenholz, Ditch Plains, 2013, Dzięki uprzejmości artystki i Galerie Bucholz)

Wystawa jest próbą odpowiedzi na to pytanie z perspektywy pokolenia artystów urodzonych w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych, które weszło na scenę artystyczną w czasach dynamicznej ekspansji Internetu i masowej kultury cyfrowej, w przestrzeni pełnej pozornie nieograniczonych możliwości, nadmiaru obrazów i informacji.

„Ustawienia prywatności” to także próba przedstawienia w nowym świetle języka współczesnej kultury wizualnej – od wyidealizowanych fotografii stockowych i schematów korporacyjnej unifikacji, po chłód cyfrowej otchłani i estetykę amatorskiej twórczości internetowej, która kwestionuje kult profesjonalnego artysty i tradycyjnych form funkcjonowania sztuki w społeczeństwie.

Wystawę uzupełnia bogaty program wydarzeń towarzyszących – od pokazów filmowych i spotkań z artystami, po performansy Tajlandczyka Korakrita Arunondchaia i amerykańskiego kolektywu DIS Magazine oraz internetowe projekty grupy Czosnek Studio i irlandzkiego artysty Yuriego Pattisona. Wystawę będzie można obejrzeć w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie od 25 września 2014 do 6 stycznia 2015.

(źródło: inf. prasowa)

Zostaw komentarz