Pan Informatyk

OctoStudio – Scratch w nowym wydaniu

24 października 2023. Kategoria: wszystkie. Brak komentarzy.

Nie ma chyba nauczyciela informatyki, który choć raz nie słyszał o Scratchu. Charakterystyczny pomarańczowy kot spod znaku MIT na dobre zagościł w polskiej edukacji. Aplikacja od najmłodszych lat wspomaga poznawanie podstaw programowania i algorytmiki. Pętle, zmienne, kolizje obiektów, animacje, współpraca z robotami, mikrokontrolerami – to część z możliwości na pozór prostej aplikacji webowej. Co, jeśli Ci powiem, że od kilku miesięcy współpracowałem z teamem MIT? Wizyta studyjna w USA, platformy onlineowe, maile, tłumaczenia. To wszystko wolontariacko. Po co? Żebyś jeszcze w październiku ujrzał OctoStudio – nowe dziecko MIT Media Lab na platformy mobilne.

OctoStudio zmienia sposób, w jaki dzieci korzystają z telefonów komórkowych i tabletów, umożliwiając im tworzenie własnych historii i gier w dowolnym miejscu i czasie. Dzieci mogą robić zdjęcia i nagrywać dźwięki, ożywiać je za pomocą bloków kodowania i wysyłać swoje projekty do przyjaciół i rodziny. Nowa aplikacja, której symbolem jest ośmiornica, miała swoją premierę w październiku 2023 r. Została ona opracowana przez Lifelong Kindergarten, grupę badawczą MIT Media Lab, twórców Scratcha, najpopularniejszego na świecie języka kodowania dla dzieci. Co ważne, nowa aplikacja jest całkowicie bezpłatna, bez reklam i zakupów.

logotyp Scratch obok logotyp OctoStudio, w tle dzieci z telefonami

 

Rozszerzanie kreatywnych możliwości

OctoStudio, zaprojektowane specjalnie dla dzieci i rodzin w społecznościach z ograniczonym dostępem do komputerów i łączności internetowej lub bez takiego dostępu, znacznie rozszerza możliwości angażowania się w kreatywne działania z technologiami cyfrowymi. Dzieci mogą tworzyć projekty również w trybie offline, bez żadnych opłat za transmisję danych.

YouTube player

 

Interakcja ze światem

Gdy dzieci tworzą za pomocą OctoStudio, świat jest ich paletą, pełną kreatywnych możliwości. Dzieci mogą tworzyć interaktywne historie, wykorzystując zdjęcia i dźwięki ze swojej okolicy. Mogą tworzyć gry, które reagują na przechylenie telefonu lub tworzyć wspólne projekty z przyjaciółmi.

Nauka międzykulturowa

W procesie tworzenia projektów OctoStudio dzieci rozwijają ważne umiejętności rozwiązywania problemów i kreatywnego myślenia, jednocześnie ucząc się pomysłów obliczeniowych w znaczącym i motywującym kontekście. Grupa Lifelong Kindergarten współpracuje z nauczycielami z Brazylii, Chile, Indii, Korei, Meksyku, RPA i innych krajów na całym świecie. OctoStudio ma na celu zaangażowanie uczniów w różnych kontekstach kulturowych w wyrażanie swoich pomysłów i zainteresowań.

OctoStudio jest dostępne na iOS i Androida – całkowicie bezpłatnie, bez reklam i zakupów w aplikacji.

 

Ważne linki:

Strona www: octostudio.org

FAQ: https://octostudio.freshdesk.com/en/support/solutions/150000194481

Aplikacja (iOS): https://apps.apple.com/app/octostudio/

Aplikacja (Android): https://play.google.com/store/apps/details?id=edu.mit.octostudio

 

Zostaw komentarz