Pan Informatyk

III edycja programu Śniadanie Daje Moc

17 września 2013. Kategoria: wszystkie. Brak komentarzy.

Wraz z początkiem nowego roku szkolnego rusza III edycja ogólnopolskiego programu edukacyjnego Śniadanie Daje Moc. Jak zawsze nauczyciele klas 0-3 szkół podstawowych będą mogli zakładać w swoich klasach Kluby Śniadanie Daje Moc, a w dniu 8 listopada wychowawcy wraz z rodzicami zorganizują wspólne śniadanie dla uczniów w klasie. W tym roku nowością jest konkurs na grant finansowy dla 16 klas z całej Polski (jedna w każdym województwie). W ubiegłym roku do programu przyłączyło się 4700 szkół. Organizatorem programu jest koalicja: Partnerstwo dla Zdrowia.

śniadanie daje moc

„Rolą nauczyciela jest rozmowa z dziećmi o odżywianiu, kształtowanie dobrych nawyków oraz edukacja rodziców i informowanie ich – w razie konieczności – o dostępnych formach pomocy.  Współpraca na linii szkoła – dom jest bardzo istotna w walce z niedożywieniem dzieci.”  – mówi psycholog Anna Kałuba-Korczak. Dlatego Partnerstwo dla Zdrowia już po raz trzeci przeprowadza w klasach 0-3 szkół podstawowych program edukacyjny Śniadanie Daje Moc.

 

Moc śniadaniowego efektu

Jak pokazują, przeprowadzone przez Partnerstwo dla Zdrowia, badania  – poprzednie edycje programu miały realny wpływ na edukację najmłodszych w kwestii prawidłowego odżywiania. Dzięki programowi coraz więcej dzieci przynosi do szkoły drugie śniadanie. Uczniowie biorący udział w programie częściej niż ich rówieśnicy przynoszą do szkoły owoce lub warzywa (82% uczestnicy, 73% nieuczestnicy) oraz produkty mleczne (odpowiednio 45% i 34%), a rzadziej słodycze (odpowiednio 26% i 45%). Dodatkowo dzieci uczestniczące w programie częściej chwalą się wiedzą na temat zasad zdrowego odżywiania i chętnie rozmawiają na ten temat.

 

NOWOŚĆ III edycji: GRANT Śniadanie Daje Moc

Tak jak dotychczas program polega na zakładaniu w klasach Klubów Śniadanie Daje Moc, w których nauczyciel przeprowadzi śniadania edukacyjne, zgodnie z 12 zasadami zdrowego odżywiania opracowanymi przez Instytut Matki i Dziecka. Ponadto 8 listopada, w dniu Śniadanie Daje Moc, wychowawcy wraz z uczniami i rodzicami będą mogli przygotować wspólne śniadanie w klasie.

Nowością w tegorocznej edycji programu jest konkurs na Grant Śniadanie Daje Moc. Wychowawcy klas, przy wsparciu rodziców, mogą ubiegać się o grant finansowy na zrealizowanie działań mających na celu edukację najmłodszych w kwestii prawidłowego żywienia i roli śniadania w diecie dziecka.O grant można się starać przez wypełnienie formularza na stronie www.sniadaniedajemoc.pl. Granty zostaną przyznane 16 klasom (jeden grant w każdym województwie). Więcej informacji na temat konkursu na grant znajduje się w regulaminie na stronie www programu.

(źródło: informacje prasowe organizatora)

Zostaw komentarz