Pan Informatyk

Targi edukacyjne BETT Show London 2020

31 stycznia 2020. Kategoria: wszystkie. Brak komentarzy.

Z końcem stycznia w Londynie odbywały się jedne z największych targów edukacyjnych w Europie – BETT. Kolejna edycja corocznych targów zgromadziła kilkadziesiąt tysięcy entuzjastów edukacji i nowych technologii z całego świata. Podczas tak ważnego wydarzenia nie mogło zabraknąć Pana Informatyka.

BETT jest swoistym papierkiem lakmusowym, podczas kilkudniowego eventu widać obecnie panujące trendy na rynku edukacyjnym. Uczestnicy mają możliwość przetestować najnowsze rozwiązania z zakresu ICT z Korei, Arabii Saudyjskiej, Rosji, czy zza oceanu. W tym roku duży nacisk wystawcy kładli na kodowania w przedszkolu i edukacji wczesnoszkolnej. Drugim silnie obecnym trendem wzrostowym okazały się pakiety rozszerzające, dodatki i zestawy czujników do brytyjskiego, bardzo popularnego rozwiązania wspierającego naukę programowania w szkołach – micro:bit.

micro bit - targi

Wśród wystawców, podczas BETT’u można było spotkać zarówno dostawców rozwiązań sprzętowych, jak i aplikacji, czy serwisów webowych. Obecne były takie marki, jak Microsoft, Lenovo, Canva, Edmodo, Quizlet. Stosunkowo mało przestrzeni było poświęconej zastosowaniu druku 3D w edukacji, co może stanowić pewien sygnał o tym, że technologia ta nie przyjęła się w szkolnictwie w szerszym zakresie.

Ciekawym rozwiązaniem okazała się swoista „stacja pogodowa na sterydach” spod znaku LabStar, która umożliwia zbieranie i analizowanie danych takich, jak poziom temperatury, wilgotność, odległość od przeszkody, czy ciśnienie powietrza. W sam raz do zastosowania w STEM’owych projektach naukowych.

Ponadto znane już na polskim rynku od kilku lat Sphero przedstawiło swoją werję mini, która wygląda na całkiem udany projekt. Zaskoczeniem dla mnie była obecność wśród wystawców firmy iRobot znanej przede wszystkim z produkcji odkurzaczy autonomicznych. Firma zaprezentowała swoje rozwiązanie do nauki kodowania dla dzieci (Root Coding Robot).

Podsumowując – targi BETT 2020 uważam za ciekawe doświadczenie dla każdego nauczyciela, obecność na tego typu wydarzeniach pozwala na przetestowanie nowości w praktyce, przed ich ewentualnym zakupem. Jest to wiedza, której nie zyskamy z materiałów marketingowych, a zagęszczenie różnych rozwiązań z całego świata sprawia, że mamy łatwy dostęp do większości nowych rozwiązań ICT na żywo w jednym czasie.

Zostaw komentarz