Pan Informatyk

Polska flaga a Scratch

3 maja 2019. Kategoria: wszystkie. Brak komentarzy.

Programowanie na dobre zagościło w polskich szkołach. Nie jest już nowością ani egzotyką, uczniowie często tworzą własne mini-projekty dotyczące bardzo różnych tematów. Co ma wspólnego Scratch i polska flaga?

Okazuje się, że temat świąt majowych może zostać fantastycznie wykorzystany edukacyjnie do wyjaśnienia zastosowania pętli w programowaniu. Przy pomocy dodatku pisak oraz z zastosowaniem wiedzy o pętlach, uczniowie mogą na barwnym tle stworzyć skrypt rysujący flagę Polski.

flaga Polski w Scratch

Przykładowy projekt znajdziesz pod tym adresem. Jest to jednak dopiero wierzchołek góry lodowej. Aż się prosi o zastosowanie problem-based learning. Domyślne tło projektu jest białe, uczniowie, którzy nie zmienili koloru tła – napotkają na pewien problem – jak sprawić, aby białą część flagi się odróżniała od tła projektu? I znów kilka rozwiązań: zmienić kolor tła, dodać kontur flagi. W jaki sposób umożliwić rysowanie flagi w miejscu wskazanym myszą przez użytkownika? Jak przy pomocy opcji lub menu ustawić wielkość rysowanej flagi. Może w klasie mamy osoby o innym obywatelstwie, czy możemy stworzyć program rysujący wybraną flagę. Sky is the limit…

Zostaw komentarz