Pan Informatyk

Nowe zasoby w serwisie Edukacja Medialna

25 czerwca 2013. Kategoria: wszystkie. Brak komentarzy.

Fundacja Nowoczesna Polska opublikowała kolejne 33 lekcje w serwisie edukacjamedialna.edu.pl. Materiały przeznaczone są przede wszystkim dla nauczycieli, bibliotekarzy i animatorów pracujących z młodzieżą ze szkół ponadgimnazjalnych.

edukacja medialna

W nowym zestawie znalazły się lekcje z 5 tematów: korzystanie z informacji, relacje  w środowisku medialnym, język mediów, kreatywne korzystanie z mediów, etyka i wartości w komunikacji i mediach oraz ekonomiczne aspekty działania mediów. Dzięki nim uczniowie dowiedzą się między innymi:

  • jak oceniać wiarygodność źródła informacji
  • dlaczego warto uczestniczyć w społecznościach profesjonalnych
  • co wynika z remiksowania gatunków
  • gdzie najlepiej publikować swoją twórczość w sieci
  • jak język wpływa na nasze postrzeganie świata
  • kto i jak zarabia w mediach

Każda lekcja zawiera krótkie wprowadzenie do tematu, scenariusz zajęć ze wszystkimi potrzebnymi materiałami, zadania sprawdzające oraz słowniczek. Poszczególne moduły można swobodnie ze sobą łączyć, budując własny program edukacji medialnej dostosowany do potrzeb, czasu i możliwości.

 

Edukacja medialna w praktyce

Coraz więcej szkół i bibliotek zaczyna prowadzić systematyczną edukację medialną. Należy do nich m.in. Biblioteka Miejska w Radzyniu Podlaskim. „W naszej bibliotece od jakiegoś czasu są prowadzone zajęcia z edukacji medialnej. Są potrzebne, żeby kształtować w pełni świadomych użytkowników.” – opowiada Edyta Oworuszko.

 „Młodzież lubi nowe technologie, szybko się uczy korzystania z nich. Tylko najczęściej wiedza ta jest powierzchowna i nieusystematyzowana” – zauważa Agnieszka Halicka z Zespołu Szkół nr 2 w Konstancinie-Jeziornie. I przekonuje: „Warto prowadzić zajęcia z edukacji medialnej i pokazywać całemu środowisku szkolnemu, że wnoszą one nową jakość do nauczania wszystkich przedmiotów.”

Więcej o szkołach, bibliotekach i instytucjach kultury, które zaczęły wdrażać program edukacji medialnej można przeczytać na stronie http://edukacjamedialna.edu.pl/info/dobre-praktyki.

Kontakt
Dorota Górecka, koordynatorka projektu
Fundacja Nowoczesna Polska
tel. 22 621 30 17 | dorota.gorecka@nowoczesnapolska.org.pl
http://edukacjamedialna.edu.pl | http://nowoczesnapolska.org.pl

(Źródło: informacje prasowe Fundacji Nowoczesna Polska)

Zostaw komentarz