Pan Informatyk

Mistrzowie kodowania w polskich szkołach

24 października 2013. Kategoria: wszystkie. Brak komentarzy.

W bieżącym roku szkolnym ruszył program Mistrzowie Kodowania, mający na celu upowszechnienie nauki programowania w polskich szkołach podstawowych. Uczestniczące w programie dzieci z klas 4–6 uczą się programować w języku Scratch. Projekt  organizowany przez Samsung Electronics we współpracy z Centrum Edukacji Obywatelskiej, Ośrodkiem Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie oraz Stowarzyszeniem „Rodzice w Edukacji”, obejmie swoim zasięgiem, tylko podczas edycji pilotażowej, 34 szkoły w 16 województwach, 70 nauczycieli i prawie 2 tysiące uczniów.

 „Mistrzowie Kodowania” to nowa inicjatywa Samsung Electronics Polska, skierowana do szkół podstawowych. Inicjując zajęcia dla najmłodszych, organizatorzy chcą rozwijać w dzieciach umiejętności programistyczne, ale jednocześnie także analityczne i kreatywne myślenie.

Mistrzowie kodowania - Zambrów

Programowanie to nie tylko domena inżynierów, ale umiejętność, która daje uczniom i nauczycielom możliwości. Program „Mistrzowie Kodowania” ma być dla nich inspiracją do świadomego wykorzystywania nowoczesnych technologii i tworzenia własnych narzędzi, potrzebnych w codziennym życiu, czy w szkole – mówi Jacek Balicki, Dyrektor Marketingu Samsung Electronics Polska.

 Do pilotażowej edycji  „Mistrzów Kodowania” zostały zaproszone 34 szkoły podstawowe z całej Polski, po dwie z każdego województwa i dwie dodatkowe z Warszawy. Program skierowany jest do uczniów z klas 4-6, ponieważ to właśnie na wczesnych etapach nauczania daje najlepsze efekty. Językiem, który poznają dzieci, jest Scratch, opracowany w Massachusetts Institute of Technology (MIT). To proste narzędzie, oparte na zasadzie budowania z klocków i gotowych komend. Daje dużo możliwości – pozwala tworzyć gry, pokazy multimedialne, kartki i inne programy. Program zajęć jest inkluzyjny, możliwy do zrealizowania na niemal dowolnym sprzęcie komputerowym w szkolnych pracowniach.

 Projekt „Mistrzowie Kodowania” został objęty patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji oraz Fundacji Rozwoju Systemów Edukacji.

(źródło: informacja prasowa Samsung)

Zostaw komentarz