Pan Informatyk

Mali Nobliści – nauka przez zabawę

24 października 2013. Kategoria: wszystkie. 1 komentarz.

Mali NobliściMarysia jako mała dziewczynka interesowała się fizyką, zachowanie cząstek w atomach porównywała do par tańczących walca, skonstruowała model jądra atomowego w postaci warstw, zyskując przydomek „Cebulowej Madonny”. Otto już od najmłodszych lat prowadził naukowe eksperymenty (czasem wraz z kolegą Albertem Einsteinem). Kurt rozwijał swoje zainteresowania matematyczno-przyrodnicze, a dzięki jego pracy powstały środki owadobójcze, barwniki oraz leki. Co łączy tę trójkę?

Wszyscy są laureatami Nagrody Nobla z fizyki lub chemii z XIX wieku i urodzili się na terenie obecnego Górnego Śląska.

– Okazuje się, że wiemy bardzo niewiele o wybitnych naukowcach z naszego regionu. Stąd – Mali Nobliści, czyli nauka przez zabawę – nasz pomysł na popularyzację wiedzy o noblistach i ich osiągnięciach. Wszyscy, którzy chcieliby dowiedzieć się czym słonie myją zęby, zobaczyć jak wygląda wywoływanie dżina lub jak powstaje tornado, powinni odwiedzić w najbliższy weekend Galerię Katowicką – mówi Agnieszka Jurkiewicz, Marketing & PR Manager Galerii Katowickiej.

W sobotę 26. i w niedzielę 27. października br., w godzinach 13.00-19.00 na poziomie +2 Galerii Katowickiej prowadzone będą warsztaty popularnonaukowe z dziedzin fizyki i chemii. Odbędą się także pokazy eksperymentów poświęcone śląskim Noblistom.

– W specjalnie przygotowanym laboratorium Małych Noblistów czeka mnóstwo atrakcji i doświadczeń popularnonaukowych. Pasjonaci nauki przez zabawę zostaną nagrodzeni słodkim odpowiednikiem Nagród Nobla – czekoladowymi medalami – dodaje Agnieszka Jurkiewicz.

Przeprowadzony wcześniej przez Galerię Katowicką sondaż* wykazał brak podstawowej wiedzy o laureatach Nagrody Nobla pochodzących z regionu. 85 proc. ankietowanych nie wie kim była Maria Goeppert-Mayer. Zdaniem 28 proc. badanych była „śpiewaczką operową”, po 12 proc. wskazań zyskały odpowiedzi „wybitny lekarz” oraz „jedna z założycielek miasta Katowice”. Na każde z zadanych pytań w sondażu Galerii Katowickiej udzielono około 80 proc. błędnych odpowiedzi.

Warsztaty oraz pokazy chemiczno-fizyczne pod nazwą Mali Nobliści, prowadzić będzie Niezależna Grupa Popularyzatorów Nauki EKSPERYMENTATORZY działająca przy Uniwersytecie Śląskim i związana z Fundacją Akademicką Inkubatory Przedsiębiorczości.

Program:

26.10. sobota:
WARSZTATY godz. 13.00-19.00:

 • Laboratorium suchego lodu
 • Chemia w domu
 • Przyciąganie-odpychanie (ładunki elektryczne)

POKAZY EKSPERYMENTÓW godz. 14.00, 16.00, 17.00

 • Eksperymenty Kurta Aldera
 • Eksperymenty Marii Goeppert-Mayer
 • Eksperymenty Otto Sterna

27.10. niedziela:
WARSZTATY godz. 13.00-19.00

 • Naukowi detektywi
 • Magnes czy magnez?
 • Chemiczny miszmasz

POKAZY EKSPERYMENTÓW godz. 14.00, 16.00, 17.00

 • Chemiczny freestyle
 • Fizyczny freestyle
 • Eksperymenty z kolorem i materią.

*sondaż przeprowadzony na 500. osobowej grupie użytkowników centrum Katowic w dniach 16-18 października 2013 r. dotyczył urodzonej w Katowicach Marii Goeppert-Mayer, która jako druga po Marii Skłodowskiej-Curie kobieta zdobyła Nagrodę Nobla z fizyki (1963 r.), a także Kurta Aldera, urodzonego w Królewskiej Hucie – obecnym Chorzowie – zdobywcę Nagrody Nobla z chemii (1950 r.) oraz Otto Sterna, pochodzącego z Żor zdobywcy prestiżowego wyróżnienia w dziedzinie fizyki (1943 r.).  

###

Dodatkowych informacji udziela:
Marta Stach
m.stach@imagopr.pl
M. 609 808 119

(źródło: galeriakatowicka.eu)

Jeden komentarz

Nauka przez zabawę – Zespół Matematyczno-Fizyczno-Informatyczny  dnia 2 listopada 2013

[…] Pan Informatyk […]

Zostaw komentarz