Pan Informatyk

Jak zadbać o bezpieczeństwo danych osobowych na wakacjach?

22 czerwca 2023. Kategoria: wszystkie. Brak komentarzy.

Lato to czas odpoczynku, wypoczynku i zabawy dla uczniów. Wszyscy z niecierpliwością wyczekujemy zasłużonego urlopu, który pozwoli nam naładować baterie przed kolejnym rokiem szkolnym. Jednak, pamiętajmy, że nawet podczas wakacji powinniśmy dbać o nasze bezpieczeństwo w sieci i chronić nasze dane (zwłaszcza osobowe). W tym artykule przedstawiam kilka prostych rad, które pomogą wam wzmocnić wasze kompetencje cyfrowe i jednocześnie zadbać o prywatność.

 

Ograniczaj udostępnianie danych osobowych

Dane osobowe to informacje, które mogą identyfikować nas jako konkretne osoby. Warto pamiętać, że udostępnianie takich danych w Internecie, zwłaszcza na platformach społecznościowych, może narazić nas na ryzyko wykorzystania ich w nieodpowiedni sposób. Na przykład, unikaj udostępniania zdjęć ze świadectwem szkolnym, które zawierają takie dane jak imię, nazwisko, numer PESEL czy adres zamieszkania. Lepiej zastanów się dwa razy, zanim dodasz tego typu informacje do swoich postów online.

dyplom

Zadbaj o mocne hasła

Kiedy korzystasz z różnych platform online, takich jak skrzynki mailowe czy konta na stronach społecznościowych, pamiętaj o tworzeniu mocnych haseł. Wybierz kombinację liter, cyfr i znaków specjalnych, aby utrudnić potencjalnym osobom nieautoryzowany dostęp do twoich kont. Dodatkowo, unikaj używania tych samych haseł do różnych serwisów, aby w przypadku wycieku danych nie narażać wszystkich swoich kont na niebezpieczeństwo. Warto dodać, że używanie wieloskładnikowej autoryzacji powinno być wręcz obowiązkowe (o ile to tylko możliwe).

 

Bądź świadomy zagrożeń

Kiedy surfujesz po sieci, pamiętaj, że internet może być miejscem, w którym czyhają różnego rodzaju zagrożenia. Zwracaj uwagę na podejrzane wiadomości e-mail, które mogą zawierać złośliwe załączniki lub linki do stron phishingowych. Bądź ostrożny podczas pobierania plików z internetu i unikaj klikania w reklamy (zwłaszcza te, które obiecują wygraną). Pamiętaj, żeby nigdy nie podawać swoich danych osobowych na nieznanych, niezaufanych stronach internetowych.

kobieta telefon basen

 

Wykorzystaj czas na naukę nowych umiejętności

Wakacje to doskonały czas, aby poszerzyć swoje umiejętności cyfrowe. Skorzystaj z tego okresu, aby nauczyć się czegoś nowego, na przykład edycji grafiki czy podstaw AI. Dobrym pomysłem może też być skierowanie swoich kroków w stronę certyfikacji, np. ECDL.

Zostaw komentarz