Pan Informatyk

Wybory a informatyka

Wybory w informatyce? Czemu nie! Jak wykorzystać temat wyborczy na lekcjach informatyki? Wielka polityka, gorące dyskusje przy obiedzie, wyborcze memy w social media, a w tle… uczniowie.

Patrzą, czytają, lajkują, niektórzy z nich już zaczynają wyrabiać sobie własne zdanie na pewne tematy. Czasem to zdanie to powtórzony tekst z TikToka albo zasłyszana w domu opinia, nierzadko jednak jest to ich własna refleksja. Ale jedno jest pewne: wybory interesują młodych. A skoro tak, warto to wykorzystać. Żeby była jasność – nie chodzi o agitację polityczną, ale o pokazanie, jak wiele wspólnego ma tematyka wyborcza z informatyką. Oto kilka pomysłów, jak przekuć ten gorący temat w edukacyjną szansę.

Kafelki Scrabble ułożone w napis VOTE

Weryfikacja informacji i fact-checking

Zaczynamy od podstaw. W czasach, gdy każdy może stworzyć grafikę z cytatem polityka (albo i cały deepfake z jego udziałem), umiejętność odróżnienia faktu od fikcji jest kluczowa.

Co można zrobić na lekcji?

Można z tego zrobić mini-projekt: uczniowie wybierają jeden głośny „fakt” z kampanii i sprawdzają go samodzielnie.

 

Excel wyborczy, czyli dane na wykresach

Wybory to nie tylko emocje i hasła, ale tony danych. Frekwencja, liczba głosów, procenty, województwa… Idealny materiał na pracę z arkuszem kalkulacyjnym.

Pomysły na lekcje:

Bez względu na to, czy w szkole korzystasz z Excela, LibreOffice czy Arkuszy Google, praca z tym narzędziem w oczach uczniów przestanie być postrzegana jako praca z nudnym programem do faktur i zyska pewien realny kontekst, nabierze znaczenia.

 

Cisza wyborcza a lajki i komentarze

No właśnie. Czy kliknięcie „serduszka” pod postem polityka w sobotę przed wyborami to już złamanie ciszy wyborczej? A udostępnienie posta z poparciem dla kandydata?

Kontekst prawny:
Zgodnie z art. 107 §1 Kodeksu wyborczego: „W dniu głosowania oraz na 24 godziny przed tym dniem prowadzenie agitacji wyborczej jest zabronione”. Sądy już uznawały, że udostępnianie postów czy zamieszczanie komentarzy z poparciem dla kandydata w czasie ciszy to jej złamanie (np. orzeczenie Sądu Okręgowego w Kielcach z 2020 r.).

Co na lekcji?

 

Deepfake, AI i wybory przyszłości

Wybory 2025 to już czasy sztucznej inteligencji. Generowane głosy, realistyczne twarze polityków mówiące rzeczy, których nigdy nie powiedzieli… Jak się w tym nie pogubić?

Tematy do rozmowy:

Tu warto przemyć odrobinę refleksji: uczniowie sami stają się odbiorcami i twórcami treści. Czy wiedzą, co udostępniają?

 

BONUS: „Sejm: The Game” – polityka na wesoło?

Branża gier również nie zostaje obojętna na tematykę wyborczą. Dowodem jest gra „Sejm: The Game” – symulacyjna gra o polskiej polityce, która wygląda nieco jak połączenie South Parka z memami oraz satyrą polityczną.

Kilka ciekawostek:

To świetna ciekawostka, świadcząca o tym, że młode pokolenie interesuje się polityką… nawet w formie pikselowej!

Podsumowując, wybory to bezsprzecznie święto demokracji. Ale to także święto danych, informacji, technologii, emocji i… Internetu. Informatyka ma tu do odegrania ogromną rolę: edukacyjną, krytyczną, praktyczną. Dobrze przygotowana lekcja z wykorzystaniem gorącego tematu może być ciekawa, aktualna i niezwykle potrzebna. Bo jeśli my nie nauczymy młodych ludzi myśleć krytycznie, weryfikować dane i czytać wykresy, zrobi to za nas…internet. Z różnym skutkiem.

Exit mobile version